Nustatykite taupymo ir investavimo tikslus

Kapitalo kaupimas ir investavimas prasideda nuo sprendimo daugiau uždirbti ir išleisti mažiau. Mano ir kitų žmonių patirtis rodo, kad atidedant dalį savo pajamų, nesijaučia gyvenimo lygio suprastėjimas, o kapitalo augimas ir jausmas, kad kontroliuojate pinigus, prideda saugumo ir pasitikėjimo savimi. Priklausomai nuo pajamų dydžio, galima kas mėnesį atidėti nuo 10% iki 50% ar daugiau. Su laiku šie pinigai užaugs į kapitalą, kuris leis gauti papildomų pasyvių pajamų arba net pasiekti finansinę laisvę, kad dirbti nereikėtų visai. Pvz., užtenka investuoti 120.000 € su 12% metine grąža, kad gautumėte 1000 €/mėn. pasyvių pajamų.

Savo pajamas suskirstau į 6 kategorijas. Esmė yra, kad toks paskirstymas padeda uždirbti dar daugiau ir leidžia pasidžiaugti uždirbtais pinigais:

 1. 30% kasdieniams poreikiams. Tai būtinos išlaidos: pvz. maistui, komunalinėms išlaidoms, telefonui, taip pat vadinu tai garantiniu fondu, pvz. jeigu sugenda mašina, nepergyvenu, kad atsirado nenumatytų išlaidų, nes jos yra numatytos ir tokiam tikslui turiu atidėtų pinigų. Viskas, kas neišnaudojama, laikau sutaupytais pinigais ir galiu išleisti malonumams arba investavimui.
 2. 35% finansinei laisvei. Tai pinigai investavimui ir pensijos kaupimui.
 3. 20% ilgalaikiam taupymui. Tai pinigai kelionėms, naujo automobilio pirkimui, buitinei technikai ir kitiems didesniems pirkiniams. Taip pat dalį ar visus šiuos pinigus galima investuoti ten, kur mažesnė rizika ir investicijas galima greitai parduoti, kad pinigai negulėtų be reikalo.
 4. 9% sau (malonumams). Svarbu jausti, kad uždirbu pinigus, nes be šios dalies gyvenimas būtų ne toks linksmas ir pinigų, galima sakyti, nematyčiau. Į šią kategoriją neįeina dienos pietūs ar nebrangūs nuėjimai į restoranus, bet čia yra didesnės išlaidos, pvz. slidinėjimas, masažas. Taip pat čia gali būti brangesni drabužiai (o pigesni ar mažesni, pvz. kojinės, įeitų į kasdienių poreikių kategoriją).
 5. 5% edukacijai (tobulėjimui). Vertinos žinios ir tobulėjimas padeda uždirbti dar daugiau, taip pat dažnai tai tiesiog smagiai praleistas laikas, naujos pažintys.
 6. 1% geriems darbams. Mažas atidėjimas nepakeis jūsų gyvenimo lygio, bet jūs pakelsite kitų žmonių lygį ir jausitės gerai ir turtingai.

Procentus galite pasirinkti pagal save. Kaip nustatyti juos kiekvienai kategorijai?

 1. Kasdieniams poreikiams. Kiek pinigų jums reikia, kad galėtumėte gyventi oriai, bet neišleisti daugiau, nei jums reikia?
 2. Finansinei laisvai. Kiek maksimaliai galite skirti, kai paskirstysite į visas kitas kategorijas.
 3. Ilgalaikiam taupymui. Nustatykite savo metų tikslui, pvz. kad norite per metus turėti 2 išvykas į ktias šalis, o kas 5 metus keisti automobilį ir po 2 metų nusipirkti naują butą. Tuomet paskaičiuokite, kiek reikės pinigų kiekvienam mėnesiui. Automobilio ar buto pirkimas nebūtinai gali būti už savo pinigus, nes kreditą dažniausiai jūs gausite su mažesnėmis palūkanomis, o neišleistus pinigus galėsite investuoti su didesne grąža.
 4. Sau (malonumams). Galima skaičiuoti likusius pinigus, arba galima nustatyti tikslus, pvz. ką norite padaryti ar nusipirkti kiekvieną mėnesį.
 5. Edukacijai (tobulėjimui). Analogiškai kaip ir sau — paskaičiuokite likusius pinigus arba nustatykite savišvietos tikslus.
 6. Geriems darbams. Nustatykite pagal savo pajamų dydį ir kiek jums būtų negaila atiduoti.

Kaip sutaupyti pinigų?

Paprastas būdas sumažinti išlaidas: peržiūrėti savo užsakytas paslaugas: pvz. telefono, interneto, šiukšlių išvėžimo, ir surasti pigesnį tiekėją arba susiderėti dėl mažesnės kainos. Galbūt tuo metu užsakėte pigiausią variantą, bet dabar gali būti ir pigesnių alternatyvų. Atsimenu, kaip už TEO internetą susiderėjau dėl mažesnės kainos ir didesnio greičio. Kaip tai padaryti? Susisiekite su kitais tiekėjais ir paklauskite, ar galėtų pasiūlyti pigiau, o kai gausite pasiūlymą, paklauskite dabartinio tiekėjo, ar galėtų pasiūlyti dar pigiau. Gal atrodo, kad tai nedideli pinigai, bet pvz. 5 €/mėn. yra 60 €/metus — norint gauti tiek pat pinigų iš investicijų reikėtų turėti 500 € portfelį su 12% metine grąža. T.y. jūsų sutaupymą galima prilyginti 500 € kapitalo gavimui, kas yra labai smagu.

Kitas žingsnis: jeigu turite kreditą, galite jį refinansuoti, t.y. surasti kitą kreditorių (banką, uniją), kuris pasiūlytų geresnes sąlygas. Tai galima padaryti savarankiškai, arba kreiptis į paskolų brokerį, galiu rekomenduoti savo klientą ir pažįstamą Andrių iš http://finolita.lt/lt

Kaip padidinti pajamas?

Vienas iš paprasčiausių būdų gauti pinigų investavimui: padidinti savo pelną iš verslo, arba susiderėti dėl didesnio atlyginimo. Įdomu tai, kad dauguma žmonių net įsidarbinimo etape nesidera dėl didesnio atlyginimo, nors darbdaviai yra pasiruošę tokioms deryboms. Arba žmogus dirba ilgesnį laiką ir pamiršta, kad dabar jo našumas ir nauda įmonei yra didesnė, o pinigai spėjo nuvertėti, tad gali būti visai pagrįsta paprašyti didesnio atlyginimo. Apie tai, kaip derėtis, yra parašytos atskiros knygos, o jeigu trumpai, manau kad nesunku paprašyti 5-10% daugiau, jeigu turite argumentų (pvz. jūsų išaugusi patirtis, didesnis našumas, padidėjusios kainos, pasikeitusi situacija šeimoje, darbuotojų deficitas, geresnio darbo pasiūlymas kitur).