Kas yra investavimo strategija?

Investavimo strategija susideda net iš dviejų rimtų žodžių vienu metu: investavimas ir strategija. Prisipažinkime, jie skamba protingai, o dėl to gali pasirodyti, kad investuoti strategiškai arba strateguoti investuojant gali tik labai patyręs ir išmintingas investuotojas. Bet viskas yra paprasčiau.

Kas yra investavimo strategija?

Investavimo strategijos esmė — laikytis savo nustatytų taisyklių, kurios buvo parinktos siekiant didžiausios grąžos, mažiausios rizikos, laiko taupymo ir kitų tikslų.

Esminiai dalykai apibrėžime:

Savo taisyklės

Taisyklės iš tiesų turi būti jūsų, o ne kažkieno kito. Galima kopijuoti sėkmingų žmonių principus, tačiau jų taisykles reikėtų sukalibruoti pagal save. Pavyzdžiui, turtingas žmogus 30% visų savo uždirbtų pinigų investuoja, nes jis uždirba 3000 € per mėnesį ir jam pilnai užtenka likusių 2100 €, bet jeigu jūs uždirbate 700 € per mėnesį, tikriausiai investuosite mažiau, nei 30%.

Laikytis taisyklių

Taisykles galima koreguoti, tačiau jeigu jūs anksčiau paskaičiavote ir priėmėte sprendimą, kad jūsų maksimali investicija į vieną paskolą turėtų būti 30 €, būtų keista tos taisyklės nesilaikyti. Žinoma, su laiku gali pasikeisti situacija ir taisyklės gali pasenti, tačiau tuomet reikėtų peržvelgti ir pakeisti taisykles, bet ne vienkartinį veiksmą.

Siekiant...

Siekiant ko jūs sugalvojate taisykles? Tik jūs geriausiai žinote, ko norite. Vienam investuotojui svarbi maksimali grąža, kitam garantijos, trečiam minimalus laikas, praleistas investuojant. Nustatykite, kokie jūsų ilgalaikiai tikslai ir kas jums svarbu. Pavyzdžiai:

  • Ilgalaikis tikslas yra uždirbti bent 120.000 € kapitalą, kad jis vėliau su 10% metine grąža generuotų 1000 €/mėn. pasyvių pajamų
  • Skirti per savaite ne daugiau 4 val. investavimui
  • Turėti ramybę, nes rizikuojate mažiau

Taisyklės (=> tikslai, kurių jos padeda siekti)

  • Diversifikavimas => mažesnė rizika
  • Maksimalus sandorių skaičius per dieną (kiekvienam yra savo riba, kada pradeda rauti stoga ir pereinama į azartą) => azarto įtakos išvengimas
  • Maksimali investuojama suma per mėnesį => finansinio saugumo užtikrinimas
  • Maksimali investicija į vieną paskolą => mažesnė rizika
  • Skolintojo parametrų apribojimai (amžius nuo 26 iki 55 metų, pajamos nuo 800 €, palūkanos nuo 14%) => didesnė grąža, mažesnė rizika
  • Investuoti tik po darbo => kad nesiblaškyti darbe
  • Nustatyti pranešimus apie naujus pasiūlymus (siekiant pagauti A grupės paskolas) => mažiau rizikos

Kaip jums pavyks realizuoti savo siekius — tiesiogiai priklausys nuo sukurtų taisyklių. Pvz., jeigu siekiate skirti investavimui ne daugiau 4 val. per savaitę (noras taupyti brangų laiką), tuomet būtinai turės atsirasti tam tikros taisyklės, pvz. naudoti automatinį investavimą, o jame irgi turėsite sugalvoti taisykles.

Svarbu atskirti tikslus nuo priemonių (taisyklių). Jeigu kokia nors platforma leidžia naudoti automatinį investavimą, bet jūs neturite tikslo taupyti laiko, o kaip tik norite "pažaisti" ir dalyvauti rankiniu būdu, tuomet jums nereikia tokios taisyklės, kaip automatinis investavimas.

Jeigu yra kokia nors galimybė, nebūtinai reikia ja naudotis. Arba kalbant kitaip: jeigu rankoje yra plaktukas — ne viskas aplink yra vinis.

Kiekvieną taisyklę galima patikrinti, jeigu jos taikymas neatneša jokios naudos, reiškia ji nereikalinga.

O gal visgi investavimo strategija yra sunkus dalykas?

Strateguoti ir sugalvoti taisykles yra įdomu ir smagu, tačiau sunkiausia yra jų laikytis, nes tenka atlikti mechaniškus veiksmus, o juk mes visi, ypač vyrai, mėgstame žaisti. Taip pat dažnai atsiranda minčių: "O gal šį kartą galima padaryti šiek tiek kitaip, juk matau kad verta". Įdomiausia ir sunkiausia tai, kad tai gali būti tiesa. Tokiu atveju galima grįžti prie taisyklių ir jas pakeisti. Bet jeigu taisyklės keičiamos nuolat, reiškia jos netinkamos. Gerų taisyklų savybė yra pastovumas. Pvz. vairavimo taisyklės keičiasi ne taip jau ir dažnai. Ir tikrai kartais atrodo, kad kokį nors vairavimo manevrą galima būtų padaryti ne pagal taisykles ir visiems būtų tik geriau, tačiau kai visi laikosi, visiems gerai.

Stiprios ir retai keičiamos taisyklės padeda išvengti dvejojimo ir emocijų įtakos, investuoti žymiai paprasčiau ir maloniau. Jeigu taisyklės yra ir ne visai tobulos, galite uždirbti šiek tiek mažiau pinigų, bet laimėsite daugiau laiko, ramybės ir aiškumo.